Monika Filipczuk - Ambasadorka Fundacji AS_PERGER

Monika Filipczuk Ambasadorką Fundacji AS PERGER!

Z ogromną radością przedstawiamy nową Ambasadorkę Fundacji AS PERGER – Monikę Filipczuk. Monika promuje kulturę wsparcia i empatii, edukując o efektywnym zarządzaniu środowiskiem osób neuroatypowych, którego sama jest częścią. To duże wzmocnienie Fundacji w wielu obszarach!

Kreatywność i innowacyjne podejście do wyzwań

Lubi paradoksy, zuchwale idzie pod prąd, gdy czuje, że warto. Pielęgnuje rutynę codzienności, bo ta przynosi jej ukojenie, pozwala rozkwitać i daje moc do działania. Jest przekonana, że myślenie poza schematami wspiera wszelkie innowacje, a skupianie się na mocnych stronach zamiast na różnicach w funkcjonowaniu osób neuroatypowych to sytuacja win-win – zyskuje i pracodawca, i pracownik. Warunkiem jest wzajemny szacunek, otwarta komunikacja, gotowość do zmian i współpracy przy tworzeniu rozwiązań budujących kulturę inkluzywności w organizacjach.

Niestereotypowe podejście do neuroróżnorodności

Monika wierzy, że diagnoza oznacza wolność, odpuszczenie życia w stanie czuwania oraz lepsze relacje ze sobą. Jej celem jest promowanie kultury wsparcia i empatii, edukowanie jak efektywnie zarządzać środowiskiem osób neuroatypowych i tworzyć neuroinkluzywne miejsca pracy czy nauki, bez ciągłego podkreślania inności osób w spektrum. Uważa, że pozbawione stereotypów myślenie, dialog zamiast osądzania w dłuższej perspektywie skutkują dostrzeganiem piękna w różnicach, traktowaniem różnorodności jako szansy i wyzwania, otwartością na inne perspektywy oraz sposoby przetwarzania informacji.

Empatia i znajomość perspektywy AS-ów

Rozmowy Moniki z osobami w spektrum pokazują jej, że edukowanie jest kluczem do braku stygmatyzacji i wykluczenia, a także przyznania im należnego miejsca w społeczeństwie – dostosowanego do ich potrzeb, możliwości, zasobów, mocnych stron oraz okablowania w mózgu. W swojej pracy kieruje się słowami z książki „Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę” Jenary Nerenberg: „Jako ludzie występujemy w wielu odmianach. Nie ma jednego poprawnego, właściwego czy standardowego sposobu bycia”.

Najważniejsze, żebyśmy nie zakładali, że wiemy co czuje i myśli osoba neuroatypowa,

a potrafili ją o to zapytać, z gotowością na uszanowanie jej pancerza ochronnego, preferencji, tożsamości i granic.

Więcej niż współpraca ambasadorska

Monika, jako osoba neuroatypowa, doskonale rozumie wyzwania i potrzeby osób z odmiennych neurorozwojowo. Jej przekonanie, że skupianie się na mocnych stronach, a nie na różnicach, może przynieść korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, idealnie wpisuje się w misję Fundacji AS PERGER. Nasza wspólna wiara, że edukacja i otwarta komunikacja są kluczami do budowania neuroinkluzywnych środowisk pracy i nauki to szansa na dynamiczny rozwój naszych projektów.

Z Moniką, jej wiedzą, doświadczeniem i niezwykłym podejściem do życia, nasza misja staje się jeszcze silniejsza.

Razem możemy więcej!

 

Więcej o Fundacji AS PERGER

Zapraszamy do śledzenia bieżącej działalności Fundacji!

 

AS SHOP – Sklep Fundacji AS PERGER

Odwiedź miejsce, gdzie zakupy mają moc i znaczenie!